Co to jest ECHO serca?
Badanie echokardiograficzne (ECHO serca) to inaczej badanie ultrasonograficzne serca. Pozwala w bezpieczny i nieinwazyjny sposób ocenić budowę i pracę mięśnia sercowego. Umożliwia pomiar wielkości jam serca, funkcji wszystkich zastawek serca, ocenę kurczliwości lewej i prawej komory.
Dzięki temu badaniu można także wykryć wrodzone wady serca (np. ubytek w przegrodzie międzyprzedsionkowej czy międzykomorowej, dwupłatkową zastawkę aortalną).
W miarę starzenia oraz w przebiegu innych schorzeń u pacjentów mogą rozwijać się nabyte wady serca, takie jak np. niedomykalność lub zwężenie zastawki mitralnej oraz aortalnej, które są rozpoznawane właśnie przy pomocy badania echokardiograficznego.
Echo serca jest podstawowym badaniem w kardiologii, które pozwala na potwierdzenie bądź wykluczenie najważniejszych schorzeń mięśnia sercowego.
Jak przeprowadza się badanie ECHO serca?
Pacjent w trakcie badania ECHO kładzie się na lewym boku, z lewą ręką ułożoną za głową. Lekarz przykłada głowicę echokardiograficzną pokrytą przezroczystym żelem do klatki piersiowej i ocenia pracę serca na monitorze. Dokonuje także wszystkich pomiarów i obliczeń na klawiaturze aparatu.
Czy do badania ECHO serca należy się w jakiś sposób przygotować?
Badanie ECHO nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania.
Czy badanie ECHO serca jest bezpieczne?
Badanie ECHO serca jest całkowicie bezpieczne i nieszkodliwe dla zdrowia. Badanie to można wielokrotnie powtarzać, nawet w krótkich odstępach czasu. Badanie ECHO serca można bezpiecznie przeprowadzać u kobiet w ciąży.
Jakie są wskazania do badania ECHO serca?
– duszność
– obniżona tolerancja wysiłku
– szmery serca
– bóle w klatce piersiowej
– omdlenia
– nadciśnienie tętnicze
– choroba wieńcowa (przebyty zawał serca)
– zaburzenia rytmu serca (kołatanie serca)
– przebyty udar mózgu
– po wszczepieniu sztucznej zastawki serca czy protezy aorty