Lekarz hematolog jest specjalistą, który zajmuje się badaniem krwi i całego układu krwiotwórczego. Choroby układu krwiotwórczego, czyli hematologiczne, dotykają osób w każdym wieku. Zdrowy styl życia nie zawsze ochroni nas przed chorobami krwi.
Jakie są objawy schorzeń hematologicznych?
Objawy są często mało specyficzne i trudno jest od razu zdiagnozować przyczynę problemu. Chorzy zwykle zgłaszają się najpierw do lekarza pierwszego kontaktu z takimi objawami, jak gorączka, ból kości i stawów, ogólne osłabienie czy też z objawami infekcji. Jeśli dotychczas stosowane leczenie nie pomaga, to być może należy zgłosić się do hematologa i spróbować zdiagnozować choroby układu krwiotwórczego.
Jakie choroby krwi leczy hematolog?
Hematologia zajmuje się takimi chorobami jak niedokrwistość, nadpłytkowość, skazy krwotoczne, białaczki szpikowe i limfatyczne, chłoniaki. Wszystkie te schorzenia należy zdiagnozować jak najszybciej. Objawy, które powinny wzbudzać uzasadniony niepokój to krwawienia z dziąseł lub nosa, siniaki pojawiające się z niewyjaśnionych przyczyn czy nagła utrata masy ciała. Wszystkie nieprawidłowości w wynikach badań krwi powinny być zwieńczone wizytą u hematologa. Większość chorób, im wcześniej zostanie zdiagnozowanych, tym większe szanse dają na ich skuteczne i szybkie wyleczenie. Hematologia jest nauką badającą choroby krwi i szpiku, które mogą być łagodne we wczesnych stadiach, ale zaawansowane są bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjenta.