Drętwienie dłoni podczas pracy przy komputerze w obecnych czasach jest bardzo częstym problemem. Przyczyny takich dolegliwości są różne, a po pomoc najlepiej zwrócić się do doświadczonego fizjoterapeuty. Poprzez odpowiednie badanie będzie mógł stwierdzić co powoduje drętwienie dłoni. Ukierunkowana terapia naprawi dysfunkcyjne miejsce a specjalnie dobrane ćwiczenia zapobiegną podobnym sytuacjom w przyszłości.

Oto najczęstsze przyczyny drętwienia dłoni:


1. Mięśnie które znajdują się na przedramieniu, a dokładniej punkty spustowe występujące w tej okolicy.

Aktywny punkt spustowy może dawać dolegliwości podobne do tych które dają nerwy, w postaci promieniowania do poszczególnych palców lub całej dłoni. Na szczęście te niewielkie zaburzenia możemy bardzo szybko naprawić poprzez odpowiednią terapię. Uzyskany efekt rozluźnienia a także poprawa ukrwienia okolicznych struktur są odczuwalne już po pierwszej wizycie. Niestety taki problem lubi nawracać dlatego pacjenci którzy mają do tego tendencje są edukowani na temat profilaktyki. Jako terapię wspomagającą stosuje się również popularne plastry kinesiotape.

2. Sklejenia w obrębie powięzi mięśni kończyny górnej.

Mięsień do prawidłowego funkcjonowania musi mieć odpowiednie warunki, między innymi swobodną możliwość ruchu. Często na skutek ograniczonej aktywności ruchowej i przeciążenia wynikającego z pozycji wymuszonej podczas korzystania z komputera dochodzi do sklejeń powięzi. Jest ona silnie unerwiona i może dawać objawy takie jak kłujący lub piękący ból, drętwienie, osłabienie siły mięśniowej. Fizjoterapeuta odnajdując sklejenie powięzi, będzie w stanie przywrócić ograniczoną ruchomość poprzez zastosowanie odpowiednich technik terapeutycznych. Należy zaznaczyć, iż dolegliwości bólowe, których przyczyną jest powięź bardzo słabo reagują na leki przeciwbólowe.

3. Zespół cieśni nadgarstka.

Jest to choroba, która dotyczy nerwu pośrodkowego, dająca objawy w postaci bólu i drętwienia nadgarstka i palców (głównie palce I-III). Występuje przeważnie u kobiet po 50 roku życia, pracujących przy komputerze. Przyczyną jest podrażnienie nerwu w okolicy kanału nadgarstka. Wykfalifikowany fizjoterapeuta za pomocą kilku testów będzie mógł zadecydować czy wysłać pacjenta na specjalistyczne badania. Aby potwierdzić tą przypadłość należy wykonać badanie ENG. Zdiagnozowany zespół cieśni nadgarstka nie zawsze oznacza konieczność zabiegu operacyjnego. Terapia w takim przypadku nie jest łatwa i wymaga kilku spotkań z terapeutą ale jest skuteczna, co stanowi dobrą alternatywę dla osób chcących uniknąć operacji.

4. Problem z odcinkiem szyjnym.

Siedzący tryb życia zmusza nas do wysuwania do przodu głowy i rąk, przez co w obrębie odcinka szyjnego mogą pojawić się duże napięcia. Ustawienie głowy podczas pracy przy komputerze zmienia mechanikę działania mięśni pochyłych. Może to prowadzić do kontaktu ze splotem nerwowym i jego podrażnienia, co w konsekwencji powoduje drętwienie rąk. Z pomocą w takim przypadku po raz kolejny przychodzi terapeuta, który może sprawdzić działanie struktur, mogących wpływać na zaburzenie pracy nerwów w okolicy szyi. Stosując techniki rozluźniające mięśnie i powięzi w tej okolicy będzie mógł natychmiastowo zmniejszyć dolegliwości. Nerwy będą mogły swobodnie działać tak jak należy, przywracając pacjentowi komfort życia.