Co trzeba wiedzieć o USG SERCA?
Badanie echo serca, zwane też usg serca, pozwala przedstawić na ekranie monitora obraz serca i naczyń krwionośnych uzyskany za pomocą ultradźwięków. Badanie wykonuje się dla oceny morfologii serca, czyli jego obrazu anatomicznego oraz dla oceny jego pracy. Aparaty służące do wykonania badania umożliwiają obliczenie różnych parametrów służących ocenie stanu
i pracy serca.
Kiedy należy wykonać badanie?
O potrzebie wykonania badania echo serca decyduje lekarz kardiolog. Badanie to jest podstawowym badaniem w diagnozowaniu i monitorowaniu przebiegu wielu chorób serca,
w tym: wad wrodzonych i nabytych, niewydolności serca, kardiomiopatii, nadciśnienia tętniczego – dla oceny jego powikłań, nadciśnienia płucnego, chorób dotyczących aorty, choroby wieńcowej, u chorych po zawale serca i w jeszcze wielu innych schorzeniach. Jest jednym z podstawowych badań służących do diagnozowania takich objawów, jak: szmery sercowe, duszność, niektóre rodzaje bólów w klatce piersiowej, omdlenia, niektóre rodzaje arytmii. Badanie echo jest również pomocne w trakcie leczenia choroby nowotworowej w celu uniknięcia lub szybkiego wykrycia sercowych powikłań chemio- i radioterapii.
Badanie echo serca
Jak przebiega badanie?
Pacjent kładzie się na leżance na lewym boku lub na plecach. Lekarz przykłada głowicę ultrasonograficzną posmarowaną specjalnym żelem, w różne miejsca klatki piersiowej tak, aby uzyskać obraz serca w kilku wymiarach, które aparat poddaje obróbce. Uzyskany obraz oraz zebrane pomiary pozwalają na postawienie dokładnej diagnozy.
W zależności od indywidualnych predyspozycji pacjenta oraz wykrywanych schorzeń- badanie echo serca trwa od 15 do 45 minut.
Czy badanie jest bezpieczne?
Badanie jest bezpiecznie i zasadniczo niebolesne. Niewielki ból może wystąpić jedynie na skutek dociskania głowicy aparatu do klatki piersiowej. Badanie można wykonywać również kobietom w ciąży.
Jak przygotować się do badania?
Nie są potrzebne szczególne przygotowania do badania. Należy jedynie zadbać o higienę osobistą i umyć się lub wykąpać, na przykład na wieczór przed dniem badania.

Czego nie wykryje echo serca?
Badanie echo serca nie odpowie na pytanie: „czy mam chorobę wieńcową?”, ponieważ odpowiedź na to pytanie daje przede wszystkim rozmowa lekarza z pacjentem oraz inne badania diagnostyczne takie, jak test wysiłkowy lub koronarografia. Może natomiast wykryć powikłania choroby wieńcowej w postaci niewydolności serca, czy zawału.

W Naszej Klinice badanie ECHO SERCA wykonywane jest przez profesora dr hab. nauk medycznych Andrzeja Tomaszewskiego. Pan Doktor jest kardiologiem o uznanej renomie
w kraju.

Zapraszamy także do pozostałych lekarzy kardiologów, u których mogą Państwo skonsultować konieczność wykonania badania.